Co to są odczyny poszczepienne?

Co to są odczyny poszczepienne?
Hiberix

Wprowadzenie do organizmu szczepionki ma na celu wytworzenie odporności przeciw określonej chorobie. Wówczas w wyniku późniejszego kontaktu z patogenami, organizm szybko wytwarza specyficzne przeciwciała.

Niekiedy aplikacja szczepionki wiąże się z zajściem nieprawidłowych reakcji w organizmie. Może to doprowadzić do powstania odczynów poszczepiennych bądź powikłań poszczepiennych.

Odczyny poszczepienne przebiegają na ogół łagodnie, w przeciwieństwie do powikłań. Powstanie tych odczynów jest bezpośrednio związane z samą szczepionką. Niektórzy mogą być bowiem uczuleni na jeden z jej składników. Czasem winą jest nieprawidłowa aplikacja szczepionki.

Odczyny poszczepienne objawiają się zazwyczaj obrzękiem oraz zaczerwienieniem. Niekiedy w miejscu ukłucia, zaszczepiony odczuwa ból. W niektórych przypadkach występują jeszcze inne komplikacje. Niektórzy mogą się uskarżać na uczucie osłabienia oraz złego samopoczucia. Objawom może towarzyszyć także podwyższona temperatura. Czasem może wystąpić reakcja uczuleniowa w postaci np. miejscowej pokrzywki.