Japońskie zapalenie mózgu

bolesne skutki zarażenia żółtaczką wzw żółtaczka a

japonskie_zapalenie_mozgu.jpg

Wątek komarów i ich niebezpiecznej roli w świecie egzotycznych chorób zakaźnych jeszcze się nie kończy. Już wiemy, że żółta febra, która zabija co piątego chorego jest przenoszona przez te insekty. Kolejna groźna dolegliwość, której się nieco przyjrzymy to japońskie zapalenie mózgu. Nazwa wskazuje, iż mamy do czynienia z wirusem występującym w krajach Azji i tak rzeczywiście jest. Problem jest tym poważniejszy, iż choroba atakuje w większości przypadków dzieci, których młode organizmy mają większy kłopot ze zwalczaniem mikrobów. Następna niepokojąca statystyka to śmiertelność. Wśród pacjentów chorujących na japońskie zapalenie mózgu sięga ona 25 procent. To oznacza, że co czwarty przypadek okazuje się beznadziejny.

Jeśli chodzi o symptomy, nie odbiegają one specjalnie od tych, które znamy z wcześniej opisanych chorób. Tu również pojawią się bóle głowy i wzrośnie temperatura ciała. Oprócz tego występują wymioty oraz sztywnienie karku. Nawet jeśli chorobę uda się wyleczyć, istnieje spore prawdopodobieństwo, że infekcja zostawi po sobie trwałe uszkodzenie mózgu. To typowe ryzyko przy wszystkich wirusach atakujących układ nerwowy i mózg. Jak sygnalizowaliśmy na początku wpisu, JZM również jest przenoszone przez komary. Oprócz szczepień obowiązują więc podobne środki zapobiegawcze związane z ubiorem. Kto powinien się zaszczepić pod kątem japońskiego zapalenia mózgu? Chodzi głównie o osoby wybierające się do większości krajów Azji, w szczególności części południowej kontynentu.

Państwa, w których zapalenie występuje najczęściej to między innymi: Bangladesz, Birma, Kambodża, Indie, Japonia, Korea, Tajlandia czy Wietnam.

zobacz częste objawy wzw typu b oraz jak je leczyć

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *