Kiedy warto się zaszczepić przeciw WZW A i WZW B?

Kiedy warto się zaszczepić przeciw WZW A i WZW B?
duodart 0,5

Szczepionki przeciw WZW A i WZW B były obowiązkowe w pierwszych kilku latach życia. Dzięki temu, w momencie wniknięcia wirusa wywołującego którąś z tych chorób, organizm ma przygotowaną odpowiedź immunologiczną. Niekiedy jednak szczepionki przeciw tym chorobom są wskazane także i w innych sytuacjach.

Szczepionki przeciw WZA A zalecane są dla osób, które często podróżują. Dotyczy to zwłaszcza podróży do krajów czy regionów, w których ta choroba jest powszechna. W niektórych miejscach pracy, ryzyko zarażenia jest większe, niż w przypadku innych. Osoby pracujące na przemyśle spożywczym, głównie na halach produkcyjnych czy przy dystrybucji, powinni zgłosić się do szczepienia. Niebezpieczna jest także praca przy odpadach komunalnych, nawet jeśli obsługuje się maszyny i urządzenia.

WZW B może dotyczyć osób, które często zmieniają partnerów seksualnych. Szczepienia zalecane są również osobom starszym oraz chorym, u których przeprowadzone będą różnego rodzaju operacje. Jeżeli dziecko lub osoba dorosła nigdy nie była szczepiona przeciw WZW B, również może zostać zaszczepiona niemal w dowolnym momencie.

Oba typy szczepionek podaje się domięśniowo, zgodnie z zaleceniami producenta lub lekarza.