Kleszczowe zapalenie opon mózgowych

zobacz normy bilirubiny u noworodków chorych na żółtaczkę Oilatum Baby krem

kleszczowe_zapalenie_opon_mozgowych.jpg

Lato to sezon szczególnie licznego występowania w lasach kleszczy. To również okres, kiedy notuje się najwięcej przypadków przeniesienia kleszcza na skórę człowieka, a to zazwyczaj oznacza jego wgryzienie się w ciało. Owady te odżywiają się krwią ssaków (nie tylko ludzi, ale również psów, kotów czy koni), więc ubrani w T-shirty i krótkie spodnie stanowimy dla nich łakomy kąsek. Samo ugryzienie, które nie jest bolesne, nie byłoby aż takim problemem, gdyby nie inne ryzyko z nim związane. Tak się składa, że kleszcze przenoszą groźną dla człowieka chorobę – kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Ta zakaźna przypadłość jest wywoływana przez tak zwane arbowirusy. Innym nosicielem wirusa mogą być także dziko występujące małe gryzonie. Jaki jest potencjalny rozwój wypadków, gdy kleszcz będący nosicielem nas ukąsi? Jeżeli mikroby zaczną się namnażać w naszym ciele, możliwe są groźne choroby układu nerwowego. Zapalenie opon mózgowych to jedna z możliwych postaci. Może dojść również do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego oraz rdzenia kręgowego.

Wówczas postępuje zanik mięśni oraz niedowład kończyn, które mają nieodwracalny charakter. Dlatego tak ważne są szczepienia profilaktyczne – zwłaszcza dla mieszkańców rejonów częstego występowania kleszczy oraz odwiedzających te miejsca turystów. Najwięcej kleszczy można spotkać w północno-wschodniej Polsce. Przeciwko zakażeniu zabezpiecza szczepionka występująca w trzech różnych postaciach. Zgodnie z zaleceniami nie szczepi się dzieci poniżej 2.

roku życia, kobiet ciężarnych oraz karmiących. Co ważne, surowica ta nie chroni przez boreliozą – również roznoszoną przez kleszcze.

wirusowe zapalenie watroby

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *