Krytyka szczepionek

pijąc alkohol nie możesz zażyć Kalipoz Prolongatum, ponieważ może to spowodować straszne skutki szybko zdiagnozowana żółtaczka cholestatyczna jest łatwa do wyleczenia

krytyka_szczepionek.jpg

Nieprzychylne głosy pod adresem szczepień przewijały się w części powyższych tekstów, ale samo zjawisko jakim jest krytyczna refleksja nad szczepionkami warte jest odrębnego wpisu. Ścierają się tu bowiem skrajnie odmienne poglądy na profilaktykę groźnych chorób, szczególnie w odniesieniu do dzieci. Osoby, które uważają, iż aplikacja surowic może dziecku bardziej zaszkodzić niż pomóc nie zawsze są traktowane serio, co sprzyja ich okopaniu się wokół własnych poglądów.

To sprawia, że jakakolwiek rzetelna dyskusja jest utrudniona, a do głosu zbyt często dochodzą emocje, a nie rzeczowe argumenty. Temat jest natomiast zbyt poważny, by sprowadzać go do poziomu szkolnej pyskówki. Wątpliwości rodzą się również ze względu na ekonomiczny kontekst szczepień.

Masowo realizowane aplikacje surowicy oznaczają masową produkcję i sprzedaż środków, które są później podawane dzieciom i dorosłym. Jeśli na lekach się zarabia, to ich wytwórcy stają się automatycznie grupą nacisku, której interesy mogą, ale nie muszą być zawsze zgodne z interesem pacjentów. Trzeba zatem zadawać pytania (również te niewygodne), bo tylko pełna transparentność procesu produkcji szczepionek, informacja o ich składzie i możliwych skutkach ubocznych gwarantuje uporządkowanie tej sfery.

Niekoniecznie dobrym rozwiązaniem jest narzucanie kalendarza obowiązkowych szczepień rodzicom, straszenie niepokornych opiekunów mandatami i sugerowanie, że nie potrafią oni zadbać o swoje dzieci. Sceptycyzm wynika tylko i wyłącznie z troski, a rodzi się tym łatwiej, im bardziej nerwowo na pytania o detale reagują entuzjaści szczepionek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *