Nieobowiązkowe, ale zalecane

często występująca żółtaczka fizjologiczna u noworodków może prowadzić do uszczerbku zdrowia żółtaczka

nieobowiazkowe_ale_zalecane.jpg

Druga podstawowa kategoria szczepień, z którą mamy do czynienia w praktyce to szczepionki zalecane. Nie ma medycznej konieczności ich przeprowadzania, aczkolwiek lepiej je dziecku zaaplikować – tak przynajmniej twierdzą zwolennicy masowych ukłuć. Zazwyczaj zalecane szczepionki są częściowo dofinansowane ze środków publicznych. Oznacza to, że musimy kupić je we własnym zakresie, ale po preferencyjnych cenach, ponieważ część kwoty pokrył już budżet państwa.

Surowice, o których mowa można nabyć w dobrych aptekach. Za podanie szczepionki przez lekarza pierwszego kontaktu, wpis do dokumentacji i dodatkowe badania nie będzie jednak trzeba zapłacić. Taką gwarancję daje nam ustawa o zakładach opieki zdrowotnej. Trzeba podkreślić, że lista szczepień zalecanych jest elastyczna i może zmieniać się każdego roku.

Dlatego warto, aby rodzice trzymali rękę na pulsie i nie wychodzili z założenia, że katalog chorób jest niezmienny. Aktualnie może natomiast powiedzieć o „pewniakach”, które na liście zalecanych szczepień są i raczej pozostaną – przynajmniej dłuższy czas. Zaliczają się do nich odra, świnka i różyczka. Jedna skojarzona surowica wystarczy, by uchronić przed trzema infekcjami.

Występują one coraz rzadziej i jeszcze rzadziej wywołują powikłania, ale trzeba mieć to na uwadze. Inne ważne szczepienie opcjonalne to preparat przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A. Ten wariant schorzenia jest mniej groźny niż WZW B, jednakże u dzieci starszych może doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet zniszczyć wątrobę. U małych dzieci wirus nie jest dużym problemem i skutkuje nabyciem naturalnej odporności.

zobacz czy żółtaczka typu b a zagraża ciąży

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *