Podróże i szczepienia. Dur brzuszny

Podróże i szczepienia. Dur brzuszny
zoltaczka typu b

podroze_i_szczepienia_dur_brzuszny.jpg

Nie tylko żyjąc spokojnie w kraju nad Wisłą jesteśmy narażeni na infekcje groźnymi chorobami. To, że szczepimy się na grypę, WZW B czy tężca jest tylko częścią profilaktyki, którą możemy stosować, by funkcjonować bez obaw o swoje zdrowie i życie. Osoby, które podróżują do dalekich, nierzadko egzotycznych państw, również powinny pamiętać o szczepieniach. W krajach dalekiej Azji, w Afryce czy w Ameryce Południowej również występują zakaźne choroby, których nie spotkamy w Polsce ani w Europie. Jeśli jedziemy w te rejony zawodowo lub turystycznie, powinniśmy postawić na zapobieganie. Ewentualne zachorowanie daleko od domu może mieć fatalne skutki i postawić nasz los pod znakiem zapytania. Do najpopularniejszych i niebezpiecznych chorób egzotycznych należy dur brzuszny.

Wywołuje go bakteria Salmonella typhi, spokrewniona z inną bakterią, która w naszych warunkach odpowiada za schorzenie wywoływane spożyciem nieświeżej żywności. Podstawowe sprawdź jakie objawy wsytępują przy zarażeniu żółtaczką fizjologiczną duru brzusznego to wysoka temperatura ciała, wysypka, silne bóle brzucha. Jeśli przebieg choroby jest ciężki, może dojść do zgonu pacjenta. Droga zakażenia jest zawsze podobna – bakterie przenoszą się poprzez zainfekowane pokarmy oraz wodę. Stąd ważna jest profilaktyka bezpośrednia. Nie należy jeść niemytych owoców, pić wyłącznie wodę butelkowaną, unikać posiłków z surowym lub niedogotowanym mięsem. Kiedy szczepienie jest wysoce zalecane? Jeśli wybieramy się w rejon świata, gdzie dur powszechnie występuje i zamierzamy przebywać tam dłużej niż sześć tygodni, przyjęcie surowicy to rozsądna konieczność.

Dostępne są dwie szczepionki przeciwko durowi brzusznemu – podskórna oraz skojarzona, która chroni również przed tężcem.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *