Pokonać grypę

Wirus delta to inaczej żółtaczka typu d, która jest chorobą zakaźną Żółtaczka to inaczej wirusowe zapalenie watroby typu b powodujące zmianę koloru skóry na żółty

pokonac_grype.jpg

Sezon zachorowań na grypę to okres, kiedy jesteśmy narażeni na rozmaite przykre dolegliwości z nią związane. Ból głowy i mięśni, ogólne rozbicie i osłabienie, a także podwyższona temperatura – to typowe objawy.

Regularnie słyszymy również o pilnej potrzebie szczepień. W szpitalach i przychodniach pojawiają się plakaty zachęcające do przyjmowania szczepionek, nie brak również wielu medialnych publikacji, dzięki którym liczba osób korzystających z tej możliwości profilaktyki ma rosnąć.

Generalnie jednak Polacy nie są zbyt chętni, by się pod kątem grypy zaszczepić. Rodzice całkiem często idą na podanie surowicy ze swoimi dziećmi, ale dorosłe osoby nie są entuzjastami tego rozwiązania.

Być może wynika to z faktu, że nie wszyscy eksperci są zwolennikami takich szczepień. Nie da się ukryć, że szczepienia na grypę to nie tylko zjawisko medyczne, ale również biznesowe.

Koncerny produkujące szczepionki zarabiają na kontraktach spore sumy, a gotowe do aplikacji dawki surowicy można też kupić w dobrych aptekach. Im więcej porcji uda się sprzedać, tym wyższe zarobki na koncie.

Pojawia się zatem sensowne pytanie: czy skoro szczepionka jest produktem, na którym ktoś ma zarobić, to czy ten produkt jest rzeczywiście potrzebny i użyteczny? Sprawa nie jest wcale oczywista. Są głosy (i to wcale nie ciche), że wirus grypy jest zawsze przynajmniej jeden krok przed naukowcami, którzy opracowali szczepionkę na dany rok.

Mutacja mikrobów odpowiedzialnych za grypę nie budzi wątpliwości i stale postępuje. Wobec tego nie ma gwarancji, że dawka szczepionki w czymkolwiek nam pomoże.

żółtaczka pokarmowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *