Profilaktyka lepsza niż leczenie

Profilaktyka lepsza niż leczenie
zobacz czym objawia się żółtaczka zakaźna i jak jej uniknąć Driclor

profilaktyka_lepsza_niz_leczenie.jpg

Chyba wszyscy znamy hasło „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Pojawia się ono w reklamach, jest też przytaczane przez lekarzy oraz ekspertów zajmujących się medycyną na gruncie teoretycznym. Można powiedzieć, że to sztampowy slogan, ciężko jednak odmówić mu trafności.

Skuteczna profilaktyka rzeczywiście może sprawić, że szpitalne oddziały będą mniej zapełnione pacjentami, a ludzie, którzy mogli zachorować będą wciąż cieszyć się dobrym zdrowiem. Modele profilaktyk są rozmaite i nie wszystkie z nich odnoszą się do wirusów. Są chociażby bardzo rozbudowane programy profilaktyki raka szyjki macicy u kobiet czy raka prostaty u mężczyzn.

W takim układzie narzędziem, które służy zapobieganiu chorobie jest odpowiednie badanie. Z wirusami sprawy mają się inaczej. Ochrona przed chorobami, za których rozwój odpowiadają groźne mikroby jest znacznie trudniejsza.

Wpływa na to fakt, że drobnoustroje cały czas ewoluują, a zmiany, którym ulegają mogą powodować, że staną się odporne na dotychczas stosowane leki. Jak wyprzedzić ich ruch? Dobrym sposobem są szczepionki. Nie na wszystko można się szczepić, lecz lista chorób, przed którymi możemy się tą drogą bronić jest całkiem długa.

Oczywiście szczepionka musi zostać podana w odpowiednim momencie, a jej skład musi być zgodny z najbardziej aktualną wiedzą medyczną. Z punktu widzenia lekarzy idealnie jest, gdy pacjent jest zawczasu zabezpieczony przed groźną infekcją. Istnieje pewien margines ryzyka, iż mimo terminowego zaszczepienia choroba może się rozwinąć, jednak nie są to częste przypadki.

zapalenie watroby

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *