Sposób na tężca

Zapalenie wątroby typu B to inaczej żółtaczka hemolityczna objawiająca się zmianą koloru skóry nowa formuła leku Arixtra to efekt badań nad lekami

sposob_na_tezca.jpg

Nie wszystkie choroby zakaźne przebiegają w sposób zgodny z jakimś ogólnym schematem. Dość specyficzny na tym tle jest tężec – choroba trochę lekceważona, a w rzeczywistości mająca ukryty i niebezpieczny potencjał. Do zakażenia tężcem dochodzi niemal zawsze przy głębszych zranieniach, kiedy rana zostanie zanieczyszczona na przykład ziemią.

Mogą się w niej znajdować formy przetrwalnikowe laseczek tężca, które potrafią dokonać w organizmie człowieka ogromnych szkód. Co ciekawe sama laseczka nie wykazuje działania chorobotwórczego. Dopiero wytwarzana przez nią tetanospasmina, toksyna aktywowana w warunkach beztlenowych, zaczyna atakować ludzkie komórki.

Ta swoista trucizna pokonuje specyficzną drogę wzdłuż włókiem nerwowych aż do ośrodkowego układu nerwowego. U osób zakażonych proces ten można obserwować namacalnie, ponieważ ścieżki, którymi podąża toksyna przybierają ciemny kolor, co jest zwykle widoczne przez skórę chorego. Kiedy toksyczna substancja dotrze do celu, zaczyna blokować procesy pobudzania nerwowego.

Konsekwencją takiego rozwoju sytuacji jest nadmierne napięcie i niekontrolowane skurcze mięśni – głównie tych odpowiedzialnych za oddychanie, połykanie oraz znajdujących się wokół kręgosłupa. Inny typowy objaw to bardzo wysoka gorączka – sięgająca nawet 42 stopni. Jeśli infekcja jest w zaawansowanym stadium, chory traci możność oddychania.

Następuje niedotlenienie mózgu i w efekcie śmierć. W przypadku nagłych zranień w ramach pomocy doraźnej lekarz powinien podać pacjentowi skoncentrowany zastrzyk przeciwtężcowy. Samo szczepienie powinno być powtarzane przez dorosłych co 10 lat, jednak rzadko kto zwraca na to uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *