Strategiczny kalendarz szczepień

łatwa w diagnozie żółtaczka u psa wymaga natychmiastowego leczenia lek na astmę bez recepty

strategiczny_kalendarz_szczepien.jpg

Jak pisaliśmy powyżej, cykl szczepień dziecka zaczyna się praktycznie chwilę po urodzeniu. Na pierwszy ogień idą szczepionki przeciwko żółtaczce (WZW B) oraz gruźlicy. Druga dawka szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby powinna być zaaplikowana w ciągu 4-6 tygodni od narodzin, a trzecia – do pół roku po pierwszej dawce. W przypadku szczepienia przeciwko gruźlicy nie ma konieczności powtarzania aplikacji w okresie wczesnego dzieciństwa.

Jeśli chodzi o szczepienie przeciwgruźlicze, trzeba liczyć się z tym, że w miejscu podania surowicy, czyli na lewym ramieniu dziecka, pojawią się zmiany skórne. Najpierw będzie to mały bąbel, który zanika. Po nim zaobserwujemy pęcherzyk, który wysuszy się i zamieni w strupek. Po kilku tygodniach pojawi się naciek z krostką i owrzodzeniem.

Po jakichś dwóch, trzech miesiącach zostaje tylko malutka blizna. W pierwszym roku lista obowiązkowych szczepień jest całkiem długa. W drugim miesiącu życia poza drugą dawką surowicy na WZW B podaje się dzieciom również specjalną szczepionkę DTP (di-per-te), która zalicza się do kategorii szczepionek skojarzonych. Chroni ona przed trzema różnymi chorobami – błonicą, tężcem oraz krztuścem.

Poza tym należy także zaaplikować szczepienie przeciwko zakażeniom Haemophilus influenzae – domięśniowo lub podskórnie. Po 6-8 tygodniach powtarza się szczepienie DTP oraz przeciwko Haemophilus influenzae. Oprócz tego aplikuje się dawkę surowicy przeciwko chorobie Hainego-Medina. Po kolejnych 6-8 tygodniach cały cykl należy powtórzyć.

Siódmy miesiąc życia to trzecia dawka szczepionki na wirusowe zapalenie wątroby. W drugim roku życia pojawiają się zupełnie nowe szczepienia. Kolejna szczepionka skojarzona to MMR, która ma chronić również przed trzema infekcjami – odrą, świnką oraz różyczk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *