Szczepienia przeciw grypie

Szczepienia przeciw grypie
zapalenie wątroby typu B Fraxiparine multi ulotka

Największa zachorowalność na grypę jest w okresie jesienno-zimowym. Wówczas drobnoustrój może się szybko rozprzestrzeniać. Sprzyja temu komunikacja publiczna, miejsce pracy, a nawet szkoła i przedszkole.

Grypa najczęściej przebiega z bardzo wysoką temperaturą ciała. Podstawą jest pozostanie w domu i przestrzeganie wszystkich zaleceń lekarza. Choroba zazwyczaj ustępuje w ciągu kilkunastu dni. Nawet widząc poprawę, nie należy lekceważyć zaleceń lekarskich.

Szczepienie na grypę nie jest obowiązkowe, jednak niewyleczona choroba może prowadzić do poważnych powikłań. Z tego powodu wielu lekarzy alarmuje, żeby przed nadchodzącą zimą, udać się do najbliższej przychodni celem zaszczepienia przeciw grypie.

Osoby, które najbardziej narażone są na zachorowanie, to przede wszystkim dorośli powyżej 55 lat oraz dzieci w przedziale 6-18 miesięcy. Szczepionki wskazane są także osobom o obniżonej odporności oraz cierpiącym na choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, astma. O szczepionce mogą również pomyśleć pracownicy placówek medycznych, edukacyjnych bądź osoby pracujące w handlu.

Warto pamiętać, że co roku szczepionka przeciw grypie ma inny skład, dlatego szczepienia należy regularne powtarzać.